Hierarchia

Goto down

Hierarchia

Příspěvek pro Toshio Toppu za Wed Dec 10, 2014 7:12 pm,, Všetci sme si rovní, ale niektorí sme si rovnejší."


Iwagakure no Sato je vesnica v ktorej by ste málokde hľadali prvky demokracie. Z formálneho hľadiska sa tu nachádzajú isté úrady, ktoré navonok pôsobia ako zložka demokracie, avšak ich skutočná moc je skutočne minimálna. Vesnica teda nie je založená na demokratickom princípe, ale na diktatúre a kastovom systéme.
Postavenie v spoločnosti má pre každého shinobiho veľký význam. Čím je v hierarchii postavený vyššie, tým sú jeho práva a výsady obšírnejšie. S každým nadobudnutým stupňom sa na neho nahliada iným spôsobom a s novonadobudnutými právami smie chodiť na miesta, kde sa oči iných nemusia nikdy pozrieť.


Existujú len dva spôsoby, ako sa po hierarchii vyšplhať:
1. Narodiť sa do významného klanu.
(Pôvod je vo vesnici prvoradý. Narodiť sa v jednom zo spolu zakladajúceho klanu Iwagakure no Sato znamená väčší význam, než vysoká hodnosť u obyčajného ninju. Správny pôvod otvára možnosti k ľahkému štartu pri kariére, dá sa to nazvať "vysokým štandardom", ktorý máte týmto zaručený. Jednotlivý postup už záleží na sile a šikovnosti každého jedného.)
2. Vybojovať si svoje miesto pod slnkom.
(Tá menej príjemná varianta, pre tých menej šťastne narodených. Pretože narodiť sa v neznámom, či v rodine bez klanu znamená začínať absolútne od nuly. Bez špeciálnych výsad, či práv. Iba tvrdou poctivou prácou nad rámec požadovaného a vlastnou iniciatívou sa ninja dokáže niekam vypracovať. Avšak cesta je to neľahká, pretože vždy tu bude niekto privilegovaný. Preto sa na vrchol dostane len zlomok najlepších.)
Funkcia Tsuchikageho v Iwagakure v podstate koncentruje všetku moc vo vesnici do jedinej osoby, ktorá sa nemusí zodpovedať absolútne nikomu. Osoba v tomto postavení je nedotknuteľná s právomocou vydávať a vykonávať zákony podľa vlastnej vôle na základe svojej mienky o prospešnosti celej vesnici. Jeho slovo je zákonom a záväzkom.
Tsuchikage stojí na vrchole spoločenskej hierarchie, preto pre neho neexistuje nie, ako odpoveď, pri akejkoľvek jeho žiadosti.
Najvyššie postaveným kolektívnym orgánom je Triáda. Je to zoskupenie troch vodcov zakladajúcich klanov (Toppu, Ookami, Taiqza). Je to poradný orgán priamo Tsuchikageho s právomocou rozhodovať o dianí v celej vesnici. Už samotné členstvo v Triáde znamená dosiahnutie vrcholu v spoločnosti ako pre vodcu, tak aj pre celý klan. Títo traja členovia sa stávajú vo vesnici automaticky nedotknuteľnými. Avšak nemajú právo vetovať rozhodnutie Tsuchikageho, ani jednohlasným rozhodnutím.
Aktuálny členovia:
Toshio Toppu - Tsuchikage
Hiroshi Ookami - Veliteľ ANBU
Katsuro Taiqza - Diplomat
Postavenie ANBU je najvyššia hodnosť, ktorú dosiahnuť len na základe vlastných schopností a bez pomoci diplomatických stykov. K členom týchto jednotiek sa prechováva špeciálnych druh úcty, aj napriek ich práci. Všetci totiž poznajú náplň ich práce a sú oboznámení s tým, že oni vsádzajú svoje životy bez váhania v utajení len pre dobro ostatných. Niektorí vybraní významní členovia majú dokonca právo zabíjať, bez otázok a dôvodov.
Avšak väčšina ANBU jednotiek sa skladá výlučne z klanu Ookami a Taiqza. Existuje len zopár ojedinelých, zriedkavých výnimiek.
Hlavou organizácie  je Hiroshi Ookami.
Po dosiahnutí statusu Jounina, dostáva každý z nich automaticky miesto v tejto rade. Rada slúži na lepšie skoordinovanie a zosúladenie vykonávaných činností takýchto vedúcich ninjov. Jedna z ich najdôležitejších právomocí je podávať návrhy Tsuchikagemu na povýšenie iných ninjov do tejto hodnosti. Navzájom si určujú a rozdeľujú povinnosti ako stráženie strategických miest, trénovanie geninov, dozeranie nad misiami a podobne.
Zhromaždenie je jediným prvkom pripomínajúcim demokraciu v celej vesnici. Do zhromaždenia sa spomedzi shinobi každé dva roky volia noví členovia a rovnako aj hlava tohto orgánu. Preberajú všetky bežné povinnosti a udalosti, následne ich prehodnocujú a navrhujú ich riešenia. Na zhromaždení má vyhradené jedno miesto aj samotný Tsuchikage, avšak ten sa týchto zasadaní nezúčastňuje. Výnimkou bolo prvé zasadnutie, počas ktorého bol vyjadrený nesúhlas s jeho rozhodnutím a preto sa rozhodol tam prísť. Tým dal najavo, že akákoľvek činnosť, návrh či rozhodnutie zhromaždenia nemá absolútne žiadnu váhu.
avatar
Toshio Toppu
Tsuchikage
Tsuchikage

Poèet pøíspìvkù : 83
Reputation : 0
Join date : 04. 12. 14

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru